Zmywarka przemysłowa – podstawa funkcjonowania każdej profesjonalnej gastronomii

Zmywarka przemyslowa – podstawa funkcjonowania kazdej profesjonalnej gastronomii

Zmywarka gastronomiczna to urządzenie, bez którego trudno sobie wyobrazić prowadzenie profesjonalnej działalności. Zwłaszcza że współczesne modele nie tylko służą do mycia naczyń, ale łączą w sobie również funkcję wyparzania, która do niedawna wymagała odrębnego urządzenia. Rozpoczynając działalność gastronomiczną wymagającą wyposażenia lokalu w zaawansowaną technologicznie zmywarkę, warto przyjrzeć się tym cechom, które będą miały największy wpływ na komfort pracy w kuchni.

Zmywarka przemysłowa – rodzaje

Zmywarki do szkła stanowi podstawowe wyposażenie barów, pubów, dużych restauracji, hoteli i firm cateringowych. Urządzenia tego typu wykorzystują wodę o znacznie niższej temperaturze, co przy dłuższych cyklach mycia, chroni szkło przed szybkim zużyciem czy uszkodzeniem mechanicznym.

Najwięcej innowacyjnych modeli znajduje się w grupie zmywarek do naczyń, które różnią się funkcjonalnością, trwałością, wydajnością czy estetyką.

Zmywarki gastronomiczne zasadniczo dzielą się na:

  • zmywarki podblatowe,
  • zmywarki kapturowe,
  • przemysłowe zmywarki tunelowe.

Wszystkie wspomniane urządzenia przeznaczone są do mycia wszystkich naczyń stosowanych w gastronomii, czyli szkła, sztućców, porcelany, garnków i akcesoriów. Wyposażone są one w kilka programów, zróżnicowanych ze względu na czas trwania mycia i jego intensywność, a także ilość zużywanej wody.

Odrębną kategorię tworzą tzw. zmywarki do garów, w których można umyć i wyparzyć garnki, pojemniki używane do cateringu czy blachy piekarnicze. Na zakup tego typu zmywarek decydują się głównie właściciele dużych i dobrze prosperujących restauracji, hoteli czy zakładów przetwórstwa spożywczego.

Uniwersalna zmywarka kapturowa  

Zmywarka kapturowa to klasyczna, najbardziej powszechna zmywarka przemysłowa. Stosuje się ją do mycia dużych naczyń, garnków, tac czy pojemników. Zmywarka kapturowa posiada ważną w gastronomii funkcję wyparzania i sterylizacji w temperaturze 90°C. Urządzenia tego typu wyposażone są również w dozowniki do płynów myjących i płuczących, pompy dopływu wbudowane w konstrukcję, a przede wszystkim elektroniczny panel, umożliwiające wygodne sterowanie.

Różnorodność modeli profesjonalnych zmywarek umożliwia wybór rozwiązania idealnie dopasowanego do potrzeb i rodzaju prowadzonej działalności. Na rynku dostępne są zmywarki do szkła, zmywarki kapturowe czy zmywarki do garów, które różnią się funkcjonalnością, wyglądem oraz wydajnością.

Leave a comment